Információk és érdekességek kezdő könyvelőknek

  • Katt ide az ajándék könyvekért!
  • További posztokat itt találsz!
De kik azok a jogi személyek?

De kik azok a jogi személyek?

jogi személy.jpg

A jogi személy kifejezést biztos sokszor hallottad már, talán használtad is, de ettől még lehetnek homályos foltok az ismeretidben. Főleg akkor, ha már korábban tanultad, mert az új Ptk. bevezetésével volt némi változás a fogalomban. Korábban nem számított jogi személynek a betéti és a közkereseti társaság, 2014. március 15. óta azonban őket is ide soroljuk.

A jogi személy jogképes, vagyis jogai és kötelezettségei lehetnek. Ez leggyakrabban abban nyilvánul meg, hogy különféle szerződéseket köt, például munkaszerződést magánszemélyekkel (ők a természetes személyek), bérleti szerződést más jogi személyekkel vagy természetes személyekkel, szerződik különféle szolgáltatásokra, kezdve a közüzemi szerződésektől a szállítási és adás-vételi szerződésekig. Tulajdonképpen minden olyan jog megilleti, ami természeténél fogva nem csak az emberekre vonatkozik. Házasságot például nem köthet, de egyesülést létrehozhat más jogi személlyel.

A magyar jog 5 féle jogi személyt ismer, mégpedig a következőket: egyesület, gazdasági társaság, szövetkezet, egyesülés, alapítvány. Gazdasági társaságok a következő formákban működhetnek:

  • közkereseti társaság (KKT)
  • betéti társaság (BT)
  • korlátolt felelősségű társaság (KFT)
  • részvénytársaság (RT) mely lehet zártkörűen működő részvénytársaság (ZRT) vagy nyilvánosan működő részvénytársaság (NYRT)

Nem jogi személy az egyéni vállalkozó és az egyéni cég, mert bár megjelenhet saját név alatt de felelőssége és vagyona nem különül el a mögötte álló magánszemélytől.

A jogi személy – ellentétben a természetes személlyel, aki megszületik - a létesítő okiratán alapuló bírósági vagy cégbírósági nyilvántartásba vétellel jön létre. A jogi személynek is van neve, amely jó esetben utal is a tevékenységére. Mert a jogi személynek van ám tevékenysége is, nem csak úgy teng-leng, mint sok természetes személy :)

Van neki címe is, sőt több címe is lehet ezeket úgy hívják, hogy: székhely, telephely, fióktelephely.

Míg a természetes személyek egy fillér nélkül születnek, a jogi személyeknek van vagyonuk már az első perctől, az alapítók vagyoni hozzájárulása lehet pénz, dolog vagy valamilyen jog. (A vagyoni hozzájárulás alól kivétel az egyesület, az vagyon nélkül is alapítható, de a tagoknak felelősséget kell vállalniuk az esetleges tartozásokért.)

A jogi személyeknek két döntéshozó szerve van, az egyik az alapítókból álló legfőbb szerv, mely a stratégiai döntéseket hozza meg, a másik az ügyvezetés mely a napi, operatív kérdésekben dönt. (Az ügyvezetés is és a tagság létszáma is lehet akár 1 fő is.)

A természetes személynek jó esetben van két lába, két keze meg egy szája, így tudja magát képviselni bármilyen helyzetben. A jogi személy azonban csak egy absztrakció, egy fogalom, ezért képviselő kell neki, ez a személy pedig általános esetben a vezető tisztségviselő, vagy ha egyes esetekben meghatalmazást ad, akkor akár a könyvelő vagy az ügyvéd. A vezető tisztségviselő az ügyvezető szerv tagja, és feladata, hogy mindig a jogi személy érdekeit tartsa szem előtt.

A jogi személy alapítóinak (tulajdonosainak) érdekeit a felügyelő bizottság védi, mely legalább 3 tagból áll. (A felügyelő bizottság (fb) csak külön meghatározott esetekben kötelező, nem minden jogi személynek van ilyen szerve.)

Ha tetszett lájkold!

Ha hasznosnak találtad, oszd meg!

Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!

Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!

Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!

Szólj hozzá! ptk fogalom magyarázat jogi személy Tovább
De kik azok a jogi személyek? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Elkészült a kezdő könyvelők weboldala Elkészült a kezdő könyvelők weboldala
  • Szabadság „átvitele” következő évre Szabadság „átvitele” következő évre
  • Szabadságok, hosszú hétvégék Szabadságok, hosszú hétvégék
  • EFER -  Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer EFER - Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer
  • Könyvelési alapfogalmak L-Sz Könyvelési alapfogalmak L-Sz

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdokonyvelok.blog.hu/api/trackback/id/tr666527547

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Twitter Pinterest
Kulcs-Soft - Ügyviteli szoftverek

Friss topikok

  • Éhes_ló: Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.... (2014.08.20. 23:33) Szent István és az adóztatás
  • Huszár szilvia: @baltazar72: A holnapi posztban részletesen kitérek arra, hogy mikor és milyen várható következmé... (2014.07.24. 14:06) Kinek kötelező pénztárgépet használni?

Keresés

Címkék

18% (1) 27% (1) adatszolgáltatás (2) adó (2) adóazonosító (1) adócsalás (1) adóellenőrzés (1) adóelőleg (1) adómentesség (1) adószám (4) adószám felfüggesztése (1) adószám törlése (2) adózás (5) adózás rendje (4) adózás története (1) áfa (9) áfa törvény (8) ajándék könyvek (1) aktívák (3) alapelvek (2) alapfogalmak (1) alapkamat (1) államalapítás ünnepe (1) amortizáció (2) apeh (15) árfolyam (1) art (3) átutalás (1) bank (1) bejelentés (1) béren kívűli juttatás (4) beszámolási kötelezettség (1) beszámoló készítés (2) bevallás (1) bevételek (2) bizonylat megőrzés (1) btk (1) büntető törvénykönyv (1) cafetéria (3) cash-flow (1) cégalapítás (1) cégautó adó (3) cégbíróság (1) cégjegyzésk szám (1) cégkivonat (1) egyéni vállalkozó (1) eho (2) elhatárolás elve (1) ellenőrzési rendszerek (2) előleg (1) elszámolási előleg (1) eltiltott képviselő (1) értékcsökkenés (3) értékelés (1) értékhelyesbítés (1) felszámolás (1) fogalmak (1) fogalom magyarázat (1) gépjűrműadó (1) gondosság (1) helyi adó (3) I. Szent István (1) időbeli elhatárolás (5) ingóságok értékesítése (1) ipa (3) iparűzési adó (2) irat megőrzés (1) jogi személy (1) jogszabály (8) kamarai hozzájárulás (1) kamarai regisztráció (1) KATA (1) kényszertörlés (1) készpénz (1) készpénz forgalom (1) kezdokonyvelok.hu (1) kezesi felelősség (1) kft (1) kis- és középvállalkozás (1) kkv (1) kokain (1) költözés (1) költségek (2) költségvetési csalás (1) kontírozás (5) könyvelés (16) könyvvizsgálat (2) következetesség elve (1) köynvelés (1) ksh (2) lekérdezés (3) magyarorszag.hu (2) mák (1) meghatalmazás (1) mnb (2) mt (1) mulasztási bírság (1) munkanap áthelyezés (1) munka törvénykönyve (2) nav (18) nyugta (1) oep (1) önellenörzés (1) online cassa (3) onyf (1) összefoglaló (1) összemérés elve (1) passzívák (3) pénztár (1) pénztárgép (4) pótbefizetés (1) ptk (1) radar (1) reprezentáció (1) riaszt (1) saját tőke (1) selejtezés (1) szabadság (2) számla (7) számlázás (9) számlázási kisokos (1) számlázó program (2) számlázó rendszer (1) számvitel (17) személygépkocsi (1) SZÉP kártya (2) szja (2) TAJ (1) tárgyi eszközök (3) tartalom elsődlegessége a formával szemben elve (1) teljesség elve (1) tétel kijelölés (1) tőke rendezés (1) törvény (1) ügyfélkapu (1) ügyvezető (1) utalványok elszámolása (1) üzleti év (1) vállalkozás (6) valódiság elve (1) védőital (1) vezető tisztségviselő (1) világosság elve (1) záradék (1) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2014 október (7)
  • 2014 szeptember (19)
  • 2014 augusztus (24)
  • 2014 július (17)
  • Tovább...

Egyéb

Blogajánló

Munkahelyi románc diákmunka közben: élmény vagy rémálom? Miért különösen érzékeny téma a munkahelyi románc diákmunka esetén? A diákmunka világa amúgy is tele van új helyzetekkel, stresszel, versengéssel – és persze ismerkedési lehetőségekkel is. Mivel a legtöbb diák számára ez az első munkahelyi élmény, nem csoda, ha a szikrák gyorsan pattannak. Viszont… budapestdiakmunka.blog.hu
blog.hu

Top 5

  1. Éves, negyedéves, havi ÁFA bevallás...Mitől függ?
  2. De kik azok a jogi személyek?
  3. Béren kívűli juttatások könyvelése II.
  4. Béren kívüli juttatások könyvviteli elszámolása - utalványok
  5. Meddig kell megőrizni a számlákat?
Ezen az oldalon olyan információkat és érdekességeket találnak a kezdő és újrakezdő könyvelők, ami a munkájukat egyszerűbbé, tudásukat rendszerezettebbé teszi.
süti beállítások módosítása
Dashboard