Az SZJA törvény alapján adható béren kívüli juttatások egy része papír alapú utalvány formájában adható, melyek könyvviteli elszámolása, bár nem bonyolult, de nem is annyira egyszerű J
Ilyen papír alapú utalvány például az Erzsébet utalvány, melynek több fajtája létezik, úgymint étkezési, gyermekvédelmi, ajándék, iskolai, sport és kultúra utalvány.
Az utalványokkal kapcsolatos számvliteli elszámolás menete a következő:
Az utalványok beszerzésekor mint értékcikk kerülnek bevételezésre, és könyvelésre. Az értékcikkeket a 38-as számlacsoportban a pénzeszközök mellett tartjuk nyilván. Mivel az Erzsébet utalványok beszerzésekor díjbekérő alapján a vételárat előre el kell utalni, a beszerzés kontírozása valahogy így néz ki. Ezután megkapjuk az utalványokat és a számlát, a következő tételeket könyveljük:
T 383 Csekkek, értékcikkek
T 52 Utalvány beszerzés jutaléka
K 454 Szállítók
A dolgozóknak kiosztjuk az utalványokat, és ne feledjük, a vállalkozásnál csak ilyenkor válik költséggé a megvásárolt utalványok értéke. Hisz a kiosztás előtt még az értékkel bíró utalványok még a vállalkozás tulajdonát képezik, akár úgy is dönthetne, hogy visszaadja mindet az utalványforgalmazónak.
A kiosztásra kerülő utalványok értéke a bérszámfejtésbe is bekerül, így ezt a tételt is praktikusan a bérfeladások könyveljük:
T 55 Személyi jellegű egyéb kifizetések
K 383 Csekkek értékcikkek
A bérfeladáson könyveljük továbbá a juttatáshoz kapcsolódó közterheket is:
T 56 Bérjárulékok SZJA
K 462 SZJA kötelezettség
és
T 56 Bérjárulékok EHO
K 463 EHO kötelezettség
A következő posztokban megnézzük a legjellemzőbb nem papír alapú utalványok elszámolását illetve a különféle juttatások adóterheit.
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, oszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!