Információk és érdekességek kezdő könyvelőknek

  • Katt ide az ajándék könyvekért!
  • További posztokat itt találsz!
Szent István és az adóztatás

Szent István és az adóztatás

istván.png

I. Szent István az első magyar király. A magyar törzsek szövetségéből kialakult fejedelemséget egységes, keresztény magyar királysággá alakította át, augusztus 20-án az ő szentté avatásának napját ünnepeljük.

Szent Istvánnak a római egyház elismerésével és államvallássá tételével gondoskodnia kellett az egyház fenntartásához szükséges bevételek megteremtéséről is. Az ő uralkodásától számítjuk az egyházi tized, más néven dézsma fizetési  kötelezettségét, és Szent István rendelete volt az is, hogy minden tizedik faluban egy kőtemplom legyen építve.

Szent István törvénye a tizedről a következőképpen szólt:

52. Fejezet a tizedről
A kinek Isten tizet ad egy évben, a tizediket adja Istennek.
1. § És ha valaki elrejti a tizedet, kilencz részt adjon érte.
2. § Valaki pedig a püspöknek osztott tizedet meglopja, mint lopót itéljék meg és az ilyennek váltsága mind a püspöké legyen.

A tized megfizetésének elmulasztása szigorú következményekkel járt, a tolvajlással azonos büntetés járt érte. A kemény szigor oka az volt, hogy a dézsmát az ősi vallást felváltó új egyháznak kellett megfizetni, ami érthető módon nem volt ínyére az új vallást ellenzőknek. Az ellenállás nemegyszer fegyveres konfliktust eredményezett, melyeket azonban Szent István mind levert, a vezetőket pedig kivégeztette.

A király jövedelme ebben az időben még saját birtokaiból származott, ez a jövedelem nyújtott fedezetet az állam működésére is. Állandó, országos adókra ezért nem volt szükség, két alkalmilag szedett adófajta azért így is volt.

Vásárvámnak hívták az egyik ilyen alkalmi adót, ezt a vásárok helyének engedélyezéséért kellett a királynak megfizetni. A vásárvám 1/3-a az ispánt illette, aki az adó beszedéséről és kezeléséről gondoskodott. Itt is megmutatkozik, hogy Szent István az adó eltitkolást szigorúan büntette,ugyanis ha az ispán eltitkolta vagy ellopta a beszedett adó egy részét, az ellopott pénzen felül még kétszer annyit kellett fizetnie.

A másik alkalmilag szedett adó pedig a jövevények adója vagy más néven a szabadok dénárja volt, amit a külföldről bevándorló tisztviselőknek, kézműveseknek és iparosoknak kellett megfizetnie.

Ha tetszett lájkold!

Ha hasznosnak találtad, oszd meg!

Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!

Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!

Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!

1 komment államalapítás ünnepe I. Szent István adózás története Tovább
Szent István és az adóztatás Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
1 komment

Ajánlott bejegyzések:

  • Mit kell tudni a tárgyi eszközökről és a maradványértékről? Mit kell tudni a tárgyi eszközökről és a maradványértékről?
  • Könyvelési alapfogalmak T-Z Könyvelési alapfogalmak T-Z
  • Könyvelési alapfogalmak L-Sz Könyvelési alapfogalmak L-Sz
  • Könyvelési alapfogalmak A-C Könyvelési alapfogalmak A-C
  • Hogyan számítsuk ki az iparűzési adó előlegét? Hogyan számítsuk ki az iparűzési adó előlegét?

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdokonyvelok.blog.hu/api/trackback/id/tr626620291

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Éhes_ló 2014.08.20. 23:33:21

Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.
Valahol a mostani és az istváni adómérték között lenne az optimum.
Válasz erre 
Mégsem
Mégsem

Megjegyzés:
Facebook Twitter Pinterest

Friss topikok

  • Éhes_ló: Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.... (2014.08.20. 23:33) Szent István és az adóztatás
  • Huszár szilvia: @baltazar72: A holnapi posztban részletesen kitérek arra, hogy mikor és milyen várható következmé... (2014.07.24. 14:06) Kinek kötelező pénztárgépet használni?

Keresés

Címkék

18% (1) 27% (1) adatszolgáltatás (2) adó (2) adóazonosító (1) adócsalás (1) adóellenőrzés (1) adóelőleg (1) adómentesség (1) adószám (4) adószám felfüggesztése (1) adószám törlése (2) adózás (5) adózás rendje (4) adózás története (1) áfa (9) áfa törvény (8) ajándék könyvek (1) aktívák (3) alapelvek (2) alapfogalmak (1) alapkamat (1) államalapítás ünnepe (1) amortizáció (2) apeh (15) árfolyam (1) art (3) átutalás (1) bank (1) bejelentés (1) béren kívűli juttatás (4) beszámolási kötelezettség (1) beszámoló készítés (2) bevallás (1) bevételek (2) bizonylat megőrzés (1) btk (1) büntető törvénykönyv (1) cafetéria (3) cash-flow (1) cégalapítás (1) cégautó adó (3) cégbíróság (1) cégjegyzésk szám (1) cégkivonat (1) egyéni vállalkozó (1) eho (2) elhatárolás elve (1) ellenőrzési rendszerek (2) előleg (1) elszámolási előleg (1) eltiltott képviselő (1) értékcsökkenés (3) értékelés (1) értékhelyesbítés (1) felszámolás (1) fogalmak (1) fogalom magyarázat (1) gépjűrműadó (1) gondosság (1) helyi adó (3) I. Szent István (1) időbeli elhatárolás (5) ingóságok értékesítése (1) ipa (3) iparűzési adó (2) irat megőrzés (1) jogi személy (1) jogszabály (8) kamarai hozzájárulás (1) kamarai regisztráció (1) KATA (1) kényszertörlés (1) készpénz (1) készpénz forgalom (1) kezdokonyvelok.hu (1) kezesi felelősség (1) kft (1) kis- és középvállalkozás (1) kkv (1) kokain (1) költözés (1) költségek (2) költségvetési csalás (1) kontírozás (5) könyvelés (16) könyvvizsgálat (2) következetesség elve (1) köynvelés (1) ksh (2) lekérdezés (3) magyarorszag.hu (2) mák (1) meghatalmazás (1) mnb (2) mt (1) mulasztási bírság (1) munkanap áthelyezés (1) munka törvénykönyve (2) nav (18) nyugta (1) oep (1) önellenörzés (1) online cassa (3) onyf (1) összefoglaló (1) összemérés elve (1) passzívák (3) pénztár (1) pénztárgép (4) pótbefizetés (1) ptk (1) radar (1) reprezentáció (1) riaszt (1) saját tőke (1) selejtezés (1) szabadság (2) számla (7) számlázás (9) számlázási kisokos (1) számlázó program (2) számlázó rendszer (1) számvitel (17) személygépkocsi (1) SZÉP kártya (2) szja (2) TAJ (1) tárgyi eszközök (3) tartalom elsődlegessége a formával szemben elve (1) teljesség elve (1) tétel kijelölés (1) tőke rendezés (1) törvény (1) ügyfélkapu (1) ügyvezető (1) utalványok elszámolása (1) üzleti év (1) vállalkozás (6) valódiság elve (1) védőital (1) vezető tisztségviselő (1) világosság elve (1) záradék (1) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2014 október (7)
  • 2014 szeptember (19)
  • 2014 augusztus (24)
  • 2014 július (17)
  • Tovább...

Egyéb

Blogajánló

Modern üzenetek klasszikus szerzők segítségével! Így fogalmazd meg üzeneted hatékonyan! A közösségi média világában nem egyszerű megragadni a felhasználók figyelmét. Ehhez nemcsak megkapó vizuális tartalomra van szükség, de megfelelő szövegezésre is. Ahhoz, hogy valakiből jó szövegíró váljon, néha egészen az alapokig kell visszanyúlni. Ezúttal az időben messzire utazunk, egészen az… kozossegi-media-mindenkinek.blog.hu
blog.hu

Top 5

  1. Éves, negyedéves, havi ÁFA bevallás...Mitől függ?
  2. De kik azok a jogi személyek?
  3. Béren kívűli juttatások könyvelése II.
  4. Béren kívüli juttatások könyvviteli elszámolása - utalványok
  5. Meddig kell megőrizni a számlákat?
Ezen az oldalon olyan információkat és érdekességeket találnak a kezdő és újrakezdő könyvelők, ami a munkájukat egyszerűbbé, tudásukat rendszerezettebbé teszi.
süti beállítások módosítása
Dashboard