A nettó érték alapján elszámolt értékcsökkenési leírás módszere mindössze annyiban különbözik a bruttó érték alapján elszámoltaktól, hogy itt a kiindulási alap mindig az év elején fennálló nettó érték. Ha nettó érték alapján számoljuk el az értékcsökkenést, mindig lesz maradványérték!
Lássuk, mit jelent ez a gyakorlatban, legkönnyebben a lineáris módszerrel szemléltethető, de az összes többi módszernél ugyanígy kell eljárni:
1. évben elszámolható 825*20%= 165 nettó érték: 660
2. évben elszámolható 660*20%= 132 nettó érték: 528
3. évben elszámolható 528*20%= 105,6 nettó érték: 422,4
4. évben elszámolható 422,4*20%= 84,48 nettó érték: 338
5. évben elszámolható 338*20%= 68 nettó érték: 270
Ha nem akarjuk, hogy maradványérték keletkezzen, akkor kombinált módszer is alkalmazható, ami azt jelenti, hogy az első években nettó érték alapján számoljuk el az értékcsökkenést, majd az utolsó években váltunk bruttó érték szerinti elszámolásra.
Egy harmadik fajta elszámolási mód az egyösszegű leírás, mely szerint a 100.000,- Ft egyedi beszerzési, előállítási érték alatti vagyoni értékű jog, szellemi termék, tárgyi eszköz bekerülési értéke a használatba vételkor értékcsökkenési leírásként egy összegben elszámolható.
Ezzel kapcsolatban fontos megjegyezni, hogy bár az eszköz értéke nulla lesz év végén, de az eszközt nyilván kell tartani egészen az elhasználódási idő végéig!
A tárgyi eszközök értékcsökkenésének elszámolása nem lehetősége, hanem kötelezettsége a vállalkozásoknak, ha az elszámolás módszerében változás következik be, annak hatását és okát a beszámoló kiegészítő mellékletében be kell mutatni.
Ha egy eszközt kivonunk a tartós használatból (pl. bizonyos termékek előállítását megszüntetjük , a termeléshez használt gépet a továbbiakban nem kívánjuk használni), a kivonás időpontjával, de legkésőbb a vállalkozási tevékenységből történő kivonás üzleti évének mérleg-fordulónapjával a tárgyi eszközök nyilvántartásából ki kell vezetni (selejtezni) és készletre kell venni.
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, osszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!