E
eredmény-kimutatás: a vállalkozás adott időszaki jövedelem kimutatása, mely az összes elszámolt bevétel és összes időszaki eredményt, mely lehet pozitív, nulla vagy negatív.
F
faktorálás: követelések adásvétele. A hitelező a követelést (számla, kölcsön stb.) eladja a faktorálónak, miáltal elveszíti az adóssal szembei hitelezői jogait, amelyek a faktorálóra szállnak át, típusai a lejárt követelések vásárlása illetve a még le nem járt követelések vásárlása.
felelősségbiztosítás: Aki másnak kárt okoz, köteles az okozott kárt megtéríteni. hogy ez ne rójon elviselhetetlen fenyegetést a vállalkozásokara (vagy egyéb személyekre) felelősségbiztosítás köthető, melynek fajtái lehetnek: tevékenységi felelősségbiztosítás, munkáltatói felelősségbiztosítás, szolgáltatói felelősségbiztosítás, termékfelelősség-biztosítás, környezetszennyezési felelősségbiztosítás. Különböző szakmai felelősségbiztosítások is léteznek, pl. könyvelői, építészeti vagy vagyonvédelmi szakmai biztosítás.
I
inkasszó: beszedés, beszedési megbízás, vagyis egy olyan átutalás, melyet nem a számlatulajdonos, hanem a vele szemben követeléssel rendelkező fél kezdeményez saját bankjánál, és ennek hatására a számlatulajdonos számlája megterhelődik a kötelezettség összegével.
J
járulékok: a bruttó munkabérből az adón felül levont közterhek, melyekért cserében ellenszolgáltatás jár, pénzbeni vagy természetbeni formában (egészségügyi vagy munkanélküliségi ellátás illetve nyugdíj estén)
K
kamat: a tőke (pénz) szolgáltatás ára, vagyis az az összeg, amit a vállalkozás a kölcsönbe/hitlebe kapott pénz használatáért fizet.
késedelmi kamat: az az összeg, amit késedelmes fizetés miatt az eredeti tartozáson felül ki kell fizetni.
késedelmi pótlék: az adó késedelmes megfizetése esetén az esedékesség napjától késedelmi pótlékot kell fizetni, egy napra eső mértéke a késedelem időszakában érvényes jegybanki alapkamat kétszeresének 365-öd része.
készlet: számviteli fogalom, mely magában foglalja azon eszközöket, melyeket a vállalkozás 1 éven belüli felhasználásra szán. Lehet saját termelésű vagy vásárolt készlet, jellmző fajtái: anyagok, áruk, saját termelésben befejezetlen, félkész vagy késztermékek.
kiegészítő melléklet: a számviteli törvény által előírt beszámoló részét képező dokumentum, mely kigészítő információkkal látja el a vállalkozás gazdálkodásáról az érdeklődőket. Jellemzően szöveges formában készül, mely számításokat és egyéb kimutatásokat is tartalmaz.
kontrolling: a vállalkozás különböző területein elért hatékonyságának elemzését szolgáló tevékenység. A múltban történt gazdasági események vizsgálatából próbál a jövőre vonatkozó következtetéseket levonni.
könyvvizsgálat: a számviteli törvényben meghatározottak kivételével minden gazdálkodónek kötelező. Legfontosabb feladata, hogy ellenőrizze és hitelesítse a beszámolót, és kimonja, hogy az megfelel-e a jogszabályok által előírt kötelezettségeknek, és megbízható és valós képet mutat-e a vállalkozás vagyoni helyzetéről.
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, osszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!