Információk és érdekességek kezdő könyvelőknek

  • Katt ide az ajándék könyvekért!
  • További posztokat itt találsz!
Hogyan írjunk adóhatósági meghatalmazást?

Hogyan írjunk adóhatósági meghatalmazást?

hand-299675__180.jpg

Az adózó az adóhatóság előtti ügyeiben nem csak saját maga, hanem meghatalmazottja útján is eljárhat, amennyiben nem tud személyesen eljárni vagy úgy érzi, hogy adózási kérdésekben nem rendelkezik elegendő ismerettel önmaga képviseletéhez.

A meghatalmazást fő szabály szerint írásba kell foglalni, és a meghatalmazott köteles eredeti meghatalmazását vagy annak hitelesített másolatát az első kapcsolatfelvétel alkalmával az iratokhoz csatolni.

Az írásbeli meghatalmazást általános esetben közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba kell foglalni, adóügyekben azonban ilyen szigorra csak a magánszemély képviseletében eljáró más magánszemély esetében kötelező.

A meghatalmazáson kötelező feltüntetni a következő adatokat:

  • a meghatalmazott és a meghatalmazó személye neve és személyes adatai (cím, adóazonosító vagy adószám, születési hely, idő, anyja neve)
  • mely ügyre, vagy az ügyön belül milyen eljárási cselekményre terjed ki a képviselet
  • a meghatalmazott milyen minőségben (ügyvéd, adótanácsadó, stb.) jogosult eljárni.

Ha a gazdálkodó szervezet vagy egyéni vállalkozó által üzleti körében kiállított okiratot szabályszerűen aláírták, akkor az teljes bizonyító erejű magánokiratnak minősül, így ebben az esetben tanúk alkalmazása szükségtelen! Tanúk aláírására csak akkor van szükség, amikor a meghatalmazó magánszemély (nem egyéni vállalkozó!), vagy olyan egyéb szervezet (pl. polgári jogi társaság, társasház), amely nem minősül gazdálkodó szervezetnek.

Ha a meghatalmazott aláírása hiányzik a meghatalmazásról, az nem szükségszerűen jelenti azt, hogy a meghatalmazás hibás érvénytelen!

A meghatalmazás szólhat az adott ügy egészére, vagy csak egyes eljárási cselekményekre, de ha csak részcselekményekre terjed ki, akkor a korlátozásának a meghatalmazásból egyértelműen ki kell tűnnie!

A meghatalmazás lehet eseti vagy állandó.

Az eseti meghatalmazás arra ad lehetőséget, hogy a meghatalmazott az adózó helyett annak egy konkrét ügyében eljárjon.

Az állandó meghatalmazás pedig hosszabb időszakra vagy határozatlan időre szólhat, és a meghatalmazásban meghatározott ügyekben állandó jelleggel jogosítja képviseletre a meghatalmazottat. Azonban az állandó meghatalmazás tényét az adóhatósághoz be kell jelenteni, mert egyéb esetben a meghatalmazás csak eseti meghatalmazásnak minősül.

Amennyiben a meghatalmazó a meghatalmazott közreműködését az ellenőrzést követő hatósági eljárásban is igénybe kívánja venni, erre meghatalmazásában feltétlenül ki kell térnie! Ilyen esetben a meghatalmazott a határozat elleni fellebbezés benyújtására is jogosult lesz. Ha a meghatalmazó azt szeretné, hogy a meghatalmazottja a jogorvoslatot követően is (a végrehajtás során is) képviselje őt, akkor legegyszerűbb, ha azt írja a meghatalmazásra, hogy az adóigazgatási eljárás teljes tartamára kiterjed.

Ha egy cég képviseletére jogosult képviselő személyében változás következik be, a meghatalmazás érvényességét nem érinti, tekintettel arra, hogy a meghatalmazó ilyen esetben a társaság, nem a képviselő. De természetesen az új tisztségviselő korábbi meghatalmazást visszavonhatja vagy módosíthatja.

Ha tetszett lájkold!

Ha hasznosnak találtad, osszd meg!

Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!

 

Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!

Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!

Szólj hozzá! apeh vállalkozás meghatalmazás nav adózás rendje Tovább
Hogyan írjunk adóhatósági meghatalmazást? Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Elkészült a kezdő könyvelők weboldala Elkészült a kezdő könyvelők weboldala
  • Adócsalás Adócsalás
  • Szabadságok, hosszú hétvégék Szabadságok, hosszú hétvégék
  • Könyvelési alapfogalmak E-K Könyvelési alapfogalmak E-K
  • Könyvelési alapfogalmak A-C Könyvelési alapfogalmak A-C

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdokonyvelok.blog.hu/api/trackback/id/tr496741029

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Twitter Pinterest

Friss topikok

  • Éhes_ló: Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.... (2014.08.20. 23:33) Szent István és az adóztatás
  • Huszár szilvia: @baltazar72: A holnapi posztban részletesen kitérek arra, hogy mikor és milyen várható következmé... (2014.07.24. 14:06) Kinek kötelező pénztárgépet használni?

Keresés

Címkék

18% (1) 27% (1) adatszolgáltatás (2) adó (2) adóazonosító (1) adócsalás (1) adóellenőrzés (1) adóelőleg (1) adómentesség (1) adószám (4) adószám felfüggesztése (1) adószám törlése (2) adózás (5) adózás rendje (4) adózás története (1) áfa (9) áfa törvény (8) ajándék könyvek (1) aktívák (3) alapelvek (2) alapfogalmak (1) alapkamat (1) államalapítás ünnepe (1) amortizáció (2) apeh (15) árfolyam (1) art (3) átutalás (1) bank (1) bejelentés (1) béren kívűli juttatás (4) beszámolási kötelezettség (1) beszámoló készítés (2) bevallás (1) bevételek (2) bizonylat megőrzés (1) btk (1) büntető törvénykönyv (1) cafetéria (3) cash-flow (1) cégalapítás (1) cégautó adó (3) cégbíróság (1) cégjegyzésk szám (1) cégkivonat (1) egyéni vállalkozó (1) eho (2) elhatárolás elve (1) ellenőrzési rendszerek (2) előleg (1) elszámolási előleg (1) eltiltott képviselő (1) értékcsökkenés (3) értékelés (1) értékhelyesbítés (1) felszámolás (1) fogalmak (1) fogalom magyarázat (1) gépjűrműadó (1) gondosság (1) helyi adó (3) I. Szent István (1) időbeli elhatárolás (5) ingóságok értékesítése (1) ipa (3) iparűzési adó (2) irat megőrzés (1) jogi személy (1) jogszabály (8) kamarai hozzájárulás (1) kamarai regisztráció (1) KATA (1) kényszertörlés (1) készpénz (1) készpénz forgalom (1) kezdokonyvelok.hu (1) kezesi felelősség (1) kft (1) kis- és középvállalkozás (1) kkv (1) kokain (1) költözés (1) költségek (2) költségvetési csalás (1) kontírozás (5) könyvelés (16) könyvvizsgálat (2) következetesség elve (1) köynvelés (1) ksh (2) lekérdezés (3) magyarorszag.hu (2) mák (1) meghatalmazás (1) mnb (2) mt (1) mulasztási bírság (1) munkanap áthelyezés (1) munka törvénykönyve (2) nav (18) nyugta (1) oep (1) önellenörzés (1) online cassa (3) onyf (1) összefoglaló (1) összemérés elve (1) passzívák (3) pénztár (1) pénztárgép (4) pótbefizetés (1) ptk (1) radar (1) reprezentáció (1) riaszt (1) saját tőke (1) selejtezés (1) szabadság (2) számla (7) számlázás (9) számlázási kisokos (1) számlázó program (2) számlázó rendszer (1) számvitel (17) személygépkocsi (1) SZÉP kártya (2) szja (2) TAJ (1) tárgyi eszközök (3) tartalom elsődlegessége a formával szemben elve (1) teljesség elve (1) tétel kijelölés (1) tőke rendezés (1) törvény (1) ügyfélkapu (1) ügyvezető (1) utalványok elszámolása (1) üzleti év (1) vállalkozás (6) valódiság elve (1) védőital (1) vezető tisztségviselő (1) világosság elve (1) záradék (1) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2014 október (7)
  • 2014 szeptember (19)
  • 2014 augusztus (24)
  • 2014 július (17)
  • Tovább...

Egyéb

Blogajánló

Munkahelyi románc diákmunka közben: élmény vagy rémálom? Miért különösen érzékeny téma a munkahelyi románc diákmunka esetén? A diákmunka világa amúgy is tele van új helyzetekkel, stresszel, versengéssel – és persze ismerkedési lehetőségekkel is. Mivel a legtöbb diák számára ez az első munkahelyi élmény, nem csoda, ha a szikrák gyorsan pattannak. Viszont… budapestdiakmunka.blog.hu
blog.hu

Top 5

  1. Éves, negyedéves, havi ÁFA bevallás...Mitől függ?
  2. De kik azok a jogi személyek?
  3. Béren kívűli juttatások könyvelése II.
  4. Béren kívüli juttatások könyvviteli elszámolása - utalványok
  5. Meddig kell megőrizni a számlákat?
Ezen az oldalon olyan információkat és érdekességeket találnak a kezdő és újrakezdő könyvelők, ami a munkájukat egyszerűbbé, tudásukat rendszerezettebbé teszi.
süti beállítások módosítása
Dashboard