Információk és érdekességek kezdő könyvelőknek

  • Katt ide az ajándék könyvekért!
  • További posztokat itt találsz!
Néhány szó a gépjárműadóról

Néhány szó a gépjárműadóról

 piros autó lámpái gépjárműadó.jpg

A gépjárműadó egy olyan helyi adó, mely bevezetéséről és mértékéről nem az önkormányzatok döntenek, az központilag meghatározott.

Gépjárműadót kell fizetni minden rendszámmal rendelkező gépjármű és pótkocsi után, annak üzembentartójának. Nem kell megfizetni azonban a gépjárműadót a mezőgazdasági vontató, a lassú jármű és a lassú jármű pótkocsija, a négykerekű segédmotoros kerékpár, valamint a munkagép után.


A gépjárműadó befizetését két egyenlő részletben kell teljesíteni minden év március 15-éig illetve szeptember 15-éig. A határidőben befizetett gépjárműadó a cégautó adó összegéből levonható!


Az év teljes egészére az adó alanya az a személy, aki az év első napján gépjármű üzembentartója, illetve annak hiányában tulajdonosa. Ha több ilyen személy van, akkor az a kötelezett, aki a forgalmi engedélyben szerepel. Amennyiben a nyilvántartás szerint több üzembentartó, vagy tulajdonos van, akkor az adót annak kell megfizetnie, akinek a nevére a forgalmi engedélyt kiállították. Tehát hiába adnak el egy autót év közben, a gépjárműadóra kötelezett egész évre a január 1-i tulajdonos lesz!


Az év közben újra forgalomba helyezett gépjármű után az fizeti az adót, aki a forgalomba helyezés hónapjának utolsó napján a hatósági nyilvántartásban tulajdonosként szerepel. Az ideiglenes rendszámtáblával ellátott gépjármű esetén pedig az, akinek a nevére a rendszámtáblát kiadták. 

Az öregek, vagyis akik már 2007 előtt is találkoztak a gépjárműadóval, sokszor még mindig súlyadóként emlegetik, pedig azóta már nem ilyen egyértelmű a helyzet. Az adó alapját már nem a gépjármű össztömege, hanem a gépjármű motorteljesítménye alapján határozzák meg a személyszállító járművek esetében.

De az autóbusz, a nyerges vontató, a lakókocsi, a lakó pótkocsi esetén továbbra is a hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege (önsúlya), tehergépjármű esetében a hatósági nyilvántartásban feltüntetett saját tömege (önsúlya), növelve a terhelhetősége (raksúlya) 50%-ával alapján kell meghatározni a súlyadót.

A gépjárműadó általános mértéke:

  • a gyártási évben és az azután következő 3 naptári évben: 345 Ft/kilowatt
  • a gyártás évét követő 4-7. naptári évben: 300 Ft/kilowatt
  • a gyártás évét követő 8-11. naptári évben: 230 Ft/kilowatt
  • a gyártás évét követő 12-15. naptári évben: 185 Ft/kilowatt
  • a gyártás évét követő 16. naptári évben, valamint az azt követő naptári években: 140 Ft/kilowatt. 

Az adó alapja az autóbusz, a nyergesvontató, a lakókocsi, lakópótkocsi esetén:

  • a légrugós vagy azzal egyenértékű rugózási rendszerű tehergépjármű, nyergesvontató, autóbusz esetén 850 Ft,
  • más tehergépjármű, nyergesvontató, autóbusz esetén 1380 Ft.

„E” betűjelű ideiglenes rendszámtáblával ellátott személyszállító gépjármű után 10 000 Ft, a tehergépjármű után 46 000 Ft adót kell fizetni.


„P” betűjelű ideiglenes rendszámtábla kiadása esetén 23 000 Ft adót kell fizetni, azzal, hogy a gépjármű állandó rendszámtáblával való ellátását követő hónap 1. napjától az adófizetési kötelezettségre az általános szabályok az irányadók.

Ha érdekel a téma, olvasd el cégautó adótól szóló irásaimat is itt és itt!

Ha tetszett lájkold!

Ha hasznosnak találtad, oszd meg!

Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!

Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!

Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!

 

Szólj hozzá! helyi adó cégautó adó gépjűrműadó Tovább
Néhány szó a gépjárműadóról Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • EFER -  Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer EFER - Elektronikus Fizetési és Elszámolási Rendszer
  • Hogyan írjunk adóhatósági meghatalmazást? Hogyan írjunk adóhatósági meghatalmazást?
  • Tárgyi eszközök értékcsökkenése II. Tárgyi eszközök értékcsökkenése II.
  • Tárgyi eszközök értékcsökkenése I. Tárgyi eszközök értékcsökkenése I.
  • Béren kívűli juttatások rendszere Béren kívűli juttatások rendszere

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdokonyvelok.blog.hu/api/trackback/id/tr746687889

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Twitter Pinterest
Kulcs-Soft - Ügyviteli szoftverek

Friss topikok

  • Éhes_ló: Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.... (2014.08.20. 23:33) Szent István és az adóztatás
  • Huszár szilvia: @baltazar72: A holnapi posztban részletesen kitérek arra, hogy mikor és milyen várható következmé... (2014.07.24. 14:06) Kinek kötelező pénztárgépet használni?

Keresés

Címkék

18% (1) 27% (1) adatszolgáltatás (2) adó (2) adóazonosító (1) adócsalás (1) adóellenőrzés (1) adóelőleg (1) adómentesség (1) adószám (4) adószám felfüggesztése (1) adószám törlése (2) adózás (5) adózás rendje (4) adózás története (1) áfa (9) áfa törvény (8) ajándék könyvek (1) aktívák (3) alapelvek (2) alapfogalmak (1) alapkamat (1) államalapítás ünnepe (1) amortizáció (2) apeh (15) árfolyam (1) art (3) átutalás (1) bank (1) bejelentés (1) béren kívűli juttatás (4) beszámolási kötelezettség (1) beszámoló készítés (2) bevallás (1) bevételek (2) bizonylat megőrzés (1) btk (1) büntető törvénykönyv (1) cafetéria (3) cash-flow (1) cégalapítás (1) cégautó adó (3) cégbíróság (1) cégjegyzésk szám (1) cégkivonat (1) egyéni vállalkozó (1) eho (2) elhatárolás elve (1) ellenőrzési rendszerek (2) előleg (1) elszámolási előleg (1) eltiltott képviselő (1) értékcsökkenés (3) értékelés (1) értékhelyesbítés (1) felszámolás (1) fogalmak (1) fogalom magyarázat (1) gépjűrműadó (1) gondosság (1) helyi adó (3) I. Szent István (1) időbeli elhatárolás (5) ingóságok értékesítése (1) ipa (3) iparűzési adó (2) irat megőrzés (1) jogi személy (1) jogszabály (8) kamarai hozzájárulás (1) kamarai regisztráció (1) KATA (1) kényszertörlés (1) készpénz (1) készpénz forgalom (1) kezdokonyvelok.hu (1) kezesi felelősség (1) kft (1) kis- és középvállalkozás (1) kkv (1) kokain (1) költözés (1) költségek (2) költségvetési csalás (1) kontírozás (5) könyvelés (16) könyvvizsgálat (2) következetesség elve (1) köynvelés (1) ksh (2) lekérdezés (3) magyarorszag.hu (2) mák (1) meghatalmazás (1) mnb (2) mt (1) mulasztási bírság (1) munkanap áthelyezés (1) munka törvénykönyve (2) nav (18) nyugta (1) oep (1) önellenörzés (1) online cassa (3) onyf (1) összefoglaló (1) összemérés elve (1) passzívák (3) pénztár (1) pénztárgép (4) pótbefizetés (1) ptk (1) radar (1) reprezentáció (1) riaszt (1) saját tőke (1) selejtezés (1) szabadság (2) számla (7) számlázás (9) számlázási kisokos (1) számlázó program (2) számlázó rendszer (1) számvitel (17) személygépkocsi (1) SZÉP kártya (2) szja (2) TAJ (1) tárgyi eszközök (3) tartalom elsődlegessége a formával szemben elve (1) teljesség elve (1) tétel kijelölés (1) tőke rendezés (1) törvény (1) ügyfélkapu (1) ügyvezető (1) utalványok elszámolása (1) üzleti év (1) vállalkozás (6) valódiság elve (1) védőital (1) vezető tisztségviselő (1) világosság elve (1) záradék (1) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2014 október (7)
  • 2014 szeptember (19)
  • 2014 augusztus (24)
  • 2014 július (17)
  • Tovább...

Egyéb

Blogajánló

Szövegírási tippek a legjobbaktól! Mit tanulhatsz az ókori szerzőktől? Az írás időtlen művészet. És kik értenének hozzá jobban, mint az ókori világ legnagyobb gondolkodói? Platón, Arisztotelész, Homérosz és társaik nemcsak a filozófia és irodalom mesterei voltak, hanem az érvelés, a történetmesélés és a meggyőzés művészetét is tökélyre fejlesztették. De vajon hogyan… kozossegi-media-mindenkinek.blog.hu
blog.hu

Top 5

  1. Éves, negyedéves, havi ÁFA bevallás...Mitől függ?
  2. De kik azok a jogi személyek?
  3. Béren kívűli juttatások könyvelése II.
  4. Béren kívüli juttatások könyvviteli elszámolása - utalványok
  5. Meddig kell megőrizni a számlákat?
Ezen az oldalon olyan információkat és érdekességeket találnak a kezdő és újrakezdő könyvelők, ami a munkájukat egyszerűbbé, tudásukat rendszerezettebbé teszi.
süti beállítások módosítása
Dashboard