Információk és érdekességek kezdő könyvelőknek

  • Katt ide az ajándék könyvekért!
  • További posztokat itt találsz!
Szabadság „átvitele” következő évre

Szabadság „átvitele” következő évre

szabadság kiadása nyaralás.jpg

A szabadság kiadásáért a munkáltató felelős, hisz a közvélekedéssel ellentétben, a szabadság felett nem a munkavállaló rendelkezik. Jegyezzük meg, hogy a szabadságot, ugyan lehetőség szerint a munkavállaló igényeinek figyelembevételével, de a munkáltató adja ki.

Évente hét munkanap szabadságot azonban a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kell kiadni! Ezzel kapcsolatos megkötések, hogy a munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább 15 nappal előre be kell jelenteni, és nem köteles a munkáltató a munkaviszony első 3 hónapjában szabadságot kiadni! A jogszabály szerint a munkavállaló ezen 7 nap szabadáságának kiadását maximum 2 részletben kérheti.

A szabadsága kiadásáról a munkáltatónak is legalább 15 nappal előre tájékoztatni kell a munkavállalót. A szabadságot úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább tizennégy egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzési és rendelkezésre állási kötelezettsége alól. A felek közötti megállapodás esetén e szabály alkalmazásától azonban el lehet térni.

Tehát: a szabadság kiadásának fő szabály szerint az esedékesség évében meg kell történnie! A munka törvénykönyve azonban megad néhány kivételt a főszabály alól. Lássuk, melyek ezek:

Ha a munkaviszony október elsején vagy azt követően kezdődött: a tárgyévi szabadság az esedékességet követő év március 31-ig adható ki.

Ha kollektív szerződés rendelkezik róla, akkor: a munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén a szabadság ¼-ét legkésőbb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki.

Ha a felek külön megállapodnak róla, akkor: a munkáltató az Mt.  117. § -a alapján járó, életkor szerinti pótszabadságot az esedékesség évét követő év végéig adhatja ki.

Ha a szabadságot, ha a munkavállaló oldalán felmerült ok miatt nem lehetett az esedékesség évében kiadni, mert pl. a munkavállaló keresőképtelenség, gyermek nevelése (GYED, GYES) vagy egyéb okból igénybevett fizetés nélküli szabadság miatt nem tudta a szabadságát igénybe venni, a szabadságot az ok megszűnésétől számított hatvan napon belül kell kiadni. Ilyenkor külön megállapodás nem szükséges.

Az esedékesség évében kell kiadottnak tekinteni a szabadságot, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az 5 munkanapot. Vagyis e szabály szerint a normál munkarendben dolgozó munkavállalókkal kapcsolatos szabályos eljárás idén, ha a munkavállaló 2014. december 31-én szabadságon van már, és szabadsága legfejjebb és 2015. január 9-ig tart.

 

 

Ha tetszett lájkold!

Ha hasznosnak találtad, osszd meg!

Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!

 

Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!

Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!

Szólj hozzá! szabadság munka törvénykönyve Tovább
Szabadság „átvitele” következő évre Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Könyvelési alapfogalmak T-Z Könyvelési alapfogalmak T-Z
  • Könyvelési alapfogalmak E-K Könyvelési alapfogalmak E-K
  • Könyvelési alapfogalmak A-C Könyvelési alapfogalmak A-C
  • Néhány szó a gépjárműadóról Néhány szó a gépjárműadóról
  • Ki nem lehet ügyvezető? Ki nem lehet ügyvezető?

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdokonyvelok.blog.hu/api/trackback/id/tr556763317

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Twitter Pinterest
Kulcs-Soft - Ügyviteli szoftverek

Friss topikok

  • Éhes_ló: Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.... (2014.08.20. 23:33) Szent István és az adóztatás
  • Huszár szilvia: @baltazar72: A holnapi posztban részletesen kitérek arra, hogy mikor és milyen várható következmé... (2014.07.24. 14:06) Kinek kötelező pénztárgépet használni?

Keresés

Címkék

18% (1) 27% (1) adatszolgáltatás (2) adó (2) adóazonosító (1) adócsalás (1) adóellenőrzés (1) adóelőleg (1) adómentesség (1) adószám (4) adószám felfüggesztése (1) adószám törlése (2) adózás (5) adózás rendje (4) adózás története (1) áfa (9) áfa törvény (8) ajándék könyvek (1) aktívák (3) alapelvek (2) alapfogalmak (1) alapkamat (1) államalapítás ünnepe (1) amortizáció (2) apeh (15) árfolyam (1) art (3) átutalás (1) bank (1) bejelentés (1) béren kívűli juttatás (4) beszámolási kötelezettség (1) beszámoló készítés (2) bevallás (1) bevételek (2) bizonylat megőrzés (1) btk (1) büntető törvénykönyv (1) cafetéria (3) cash-flow (1) cégalapítás (1) cégautó adó (3) cégbíróság (1) cégjegyzésk szám (1) cégkivonat (1) egyéni vállalkozó (1) eho (2) elhatárolás elve (1) ellenőrzési rendszerek (2) előleg (1) elszámolási előleg (1) eltiltott képviselő (1) értékcsökkenés (3) értékelés (1) értékhelyesbítés (1) felszámolás (1) fogalmak (1) fogalom magyarázat (1) gépjűrműadó (1) gondosság (1) helyi adó (3) I. Szent István (1) időbeli elhatárolás (5) ingóságok értékesítése (1) ipa (3) iparűzési adó (2) irat megőrzés (1) jogi személy (1) jogszabály (8) kamarai hozzájárulás (1) kamarai regisztráció (1) KATA (1) kényszertörlés (1) készpénz (1) készpénz forgalom (1) kezdokonyvelok.hu (1) kezesi felelősség (1) kft (1) kis- és középvállalkozás (1) kkv (1) kokain (1) költözés (1) költségek (2) költségvetési csalás (1) kontírozás (5) könyvelés (16) könyvvizsgálat (2) következetesség elve (1) köynvelés (1) ksh (2) lekérdezés (3) magyarorszag.hu (2) mák (1) meghatalmazás (1) mnb (2) mt (1) mulasztási bírság (1) munkanap áthelyezés (1) munka törvénykönyve (2) nav (18) nyugta (1) oep (1) önellenörzés (1) online cassa (3) onyf (1) összefoglaló (1) összemérés elve (1) passzívák (3) pénztár (1) pénztárgép (4) pótbefizetés (1) ptk (1) radar (1) reprezentáció (1) riaszt (1) saját tőke (1) selejtezés (1) szabadság (2) számla (7) számlázás (9) számlázási kisokos (1) számlázó program (2) számlázó rendszer (1) számvitel (17) személygépkocsi (1) SZÉP kártya (2) szja (2) TAJ (1) tárgyi eszközök (3) tartalom elsődlegessége a formával szemben elve (1) teljesség elve (1) tétel kijelölés (1) tőke rendezés (1) törvény (1) ügyfélkapu (1) ügyvezető (1) utalványok elszámolása (1) üzleti év (1) vállalkozás (6) valódiság elve (1) védőital (1) vezető tisztségviselő (1) világosság elve (1) záradék (1) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2014 október (7)
  • 2014 szeptember (19)
  • 2014 augusztus (24)
  • 2014 július (17)
  • Tovább...

Egyéb

Blogajánló

Modern üzenetek klasszikus szerzők segítségével! Így fogalmazd meg üzeneted hatékonyan! A közösségi média világában nem egyszerű megragadni a felhasználók figyelmét. Ehhez nemcsak megkapó vizuális tartalomra van szükség, de megfelelő szövegezésre is. Ahhoz, hogy valakiből jó szövegíró váljon, néha egészen az alapokig kell visszanyúlni. Ezúttal az időben messzire utazunk, egészen az… kozossegi-media-mindenkinek.blog.hu
blog.hu

Top 5

  1. Éves, negyedéves, havi ÁFA bevallás...Mitől függ?
  2. De kik azok a jogi személyek?
  3. Béren kívűli juttatások könyvelése II.
  4. Béren kívüli juttatások könyvviteli elszámolása - utalványok
  5. Meddig kell megőrizni a számlákat?
Ezen az oldalon olyan információkat és érdekességeket találnak a kezdő és újrakezdő könyvelők, ami a munkájukat egyszerűbbé, tudásukat rendszerezettebbé teszi.
süti beállítások módosítása
Dashboard