Az értékhelyesbítés egy tárgyi eszköz könyv szerinti értéke és piaci értéke között kimutatható pozitív különbözet összege, amennyiben az jelentősnek és tartósnak minősíthető.
Az óvatosság számviteli alapelve miatt az eszközöket általában nem szabad a bekerülési költségüknél magasabb összegben értékelni és a mérlegbe beállítani. A tárgyi eszközök esetében a számviteli törvény kivételt tesz, mert lehetőséget biztosít egyes eszközcsoportok esetében arra, hogy azokat a vállalkozás piaci értéken szerepeltesse a mérlegében.
A piaci érték felfele és lefele is eltérhet a bekerülési értéktől. Amennyiben a piaci érték alacsonyabb, mint az amortizációval csökkentett bekerülési érték, terven felüli értékcsökkenésként vagy értékvesztésként kell elszámolni a különbözetet. Amennyiben a piaci érték magasabb, mint a könyv szerinti érték, akkor bizonyos esetekben értékhelyesbítést lehet alkalmazni.
Az értékhelyesbítést mindig konkrét, adott egyedi eszközre kell végrehajtani, ha a vállalkozás úgy dönt, hogy él ezzel a lehetőséggel és a valódiság elve ezt megkívánja. Meghatározása és kiszámítása az adott eszköz piaci értéke és a könyv szerinti értéke alapulvételével történik: az értékhelyesbítés e kettő különbözete, ha a piaci érték a nagyobb.
Az értékhelyesbítést évente el kell végezni, tehát ha a vállalkozás úgy dönt, hogy él az értékhelyesbítés módszerével, ezt a döntését minden évben felül kell vizsgálnia és számításokkal alá kell támasztania.
Amennyiben tehát egy tárgyi eszköz piaci értéke jelentősen meghaladja könyv szerinti nettó értéket, az adott eszköz piaci értéken is felvehető a könyvekbe. Ez esetben a nettó érték és a piaci érték különbözetét az eszközök között értékhelyesbítésként, a források között – a saját tőke részét képező - értékelési tartalékként kell kimutatni. Az eszköz bruttó értékét azonban az értékhelyesbítés nem befolyásolja, tehát pl. az elszámolt amortizációra sem lesz hatással az értékhelyesbítés elszámolása, az értékcsökkenés elszámolása továbbra is a bekerülési értékre történik!
A piaci érték meghatározására nincs kötelező előírás, de a számítások helyességét könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni! Leggyakrabban használt módszerek a piaci ár megállapítására a szakértő, értékbecslő bevonása, árajánlatkérés hasonló eszközökre, korábban lebonyolított ügyletek áttekintése vagy a megjelenő hirdetések elemzése.
Fontos, hogy értékhelyesbítést a tárgyi eszközök közül a beruházásokra és a beruházásokra adott előlegekre nem lehet elszámolni!
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, osszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!