Az áfa törvény szerint ha a vállalkozó nyugta helyett számlát bocsát ki (mivel a számla „magasabb rendű” bizonylat a nyugátnál), akkor mentesül a pénztárgép használat alól.
Ebben az esetben azonban valamilyen módon biztosítania kell, hogy az ÖSSZES értékesítéséről számlát tudjon kiállítani, ehhez pedig minden esetben tudnia kell a vásárló nevét és címét, mivel a vevő neve és címe kötelező kelléke a számlának.
Figyelembe kell venni továbbá azt is, hogy bár adózási szempontból teljesen elfogadható lehet a számlaadás nyugta helyett, fogyasztóvédelmi szempontból kérdéses lehet az alkalmazása, mivel egy bizonyos réteget kizár a vásárlásból, mégpedig azokat, akik nem hajlandóak megadni nevüket és címüket.
A kizárólagos számlaadás jól működhet olyan esetekben, ahol egy-egy vásárlóval hosszabb az értékesítési folyamat (például szervízelési, javítási tevékenység) vagy ahol nagyobb értékű, tartós fogyasztási cikkeket forgalmaznak, mondjuk bútorokat, műszaki cikkeket. Nehézkes, de inkább kivitelezhetetlen viszont olyan esetekben, ahol kisebb értékű és nagy tömegű értékesítés zajlik (élelmiszerbolt, trafik stb.).
Ha a körülményeket mérlegelve a vállalkozó mégis úgy dönt, hogy online kassza alkalmazása helyett számlát ad a vásárlásokról, fontos, hogy üzlethelyiségében jól láthatóan kifüggessze, hogy üzletében a vásárlás feltétele az, hogy a vevő megadja adatait, így, mivel a vevő előre tud tájékozódni a vásárlás feltételeiről, a fogyasztóvédelmi szempontok sem sérülnek.
Annak a vállalkozónak, aki az online kassza helyett a számlázást választja, az előző posztban már említett adatszolgáltatási kötelezettsége keletkezik, nevezetesen, minden készpénzes értékesítéséről adatot kell szolgáltatnia a NAV felé a PTGSZLAA adatlapon. Adatszolgáltatását minden héten csütörtökig kell megtennie az előző heti értékesítéseiről. Azok a vállalkozók, akik már a 2013. szeptember 1. előtti időszakban is kizárólag számlával tettek eleget nyugtaadási kötelezettségüknek, 2014. december 31-ig mentesülnek e kötelezettség alól.
Ha érdekel a téma, olvasd el ezt a két bejegyzést is:
http://kezdokonyvelok.blog.hu/2014/07/24/online_penztargepekhez_kapcsolodo_nyomtatvanyok
http://kezdokonyvelok.blog.hu/2014/07/23/kinek_kotelezo_penztargepet_hasznalni
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, oszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!