Egy korábbi posztban már volt szó arról, hogy mennyi ideig kell egy vállalkozásnak megőriznie a könyvelési alapbizonylatait, számláit.
Frissítsük fel kicsit ezeket az ismereteket: az adózás rendjéről szóló törvény (Art.) szerint a számlákat az adókötelezettség elévüléséig, vagyis alapesetben 5 évig kell megőrizni. A számviteli törvény ennél hosszabb, 8 éves határidőt szab.
De mi történik akkor, ha ne adj’ Isten, elvesznek a számláink, ellopják őket vagy eláznak, elégnek? Az Art. az ilyen eseteket súlyosan szankcionálja, akár 1 millió forintos mulasztási bírsággal is sújthatja a vállalkozást. Ha számlatömböt veszít el a vállalkozás, még súlyosabb lehet a büntetés, ugyanis ebben az esetben számlaszámonként (!) 500 ezer forint is lehet a bírság összege, függetlenül attól, hogy a számlák már ki voltak töltve azaz felhasználásra kerültek e vagy sem. Ugyanez a helyzet a nyugtatömbbel is, úgyhogy e bizonylatok őrzése esetén fokozott figyelemmel kell eljárni.
És mit tehetünk, hogy elkerüljük a bírságot, ha irataink mégis megsemmisültek? Nyugtatömb esetén nem sok esélyünk van az iratokat másolatokkal pótolni, hisz a vevők kilétéről nincs tudomásunk, de számlatömb esetén a könyvelési adatok alapján a vevőktől másolatok beszerezhetők.
Érdemes továbbá jegyzőkönyvet felvenni a megsemmisülés vagy elvesztés tényéről, a jegyzőkönyvben rögzítve a másolatok beszerzésének módját, esetleg eredményét valamint a fel nem használt bizonylatok sorszámait.
Ha számlatömbünket ellopták, a rendőrségen mindenképpen feljelentést kell tenni, és érdemes a NAV felé is bejelenteni, és a visszaélések megelőzése érdekében valamilyen módon közzétenni az ellopott számlák sorszámtartományát, közzétételre alkalmas lehet például a Pénzügyi Közlöny.
A mulasztási bírságnál is súlyosabb következménye lehet, ha a vállalkozás nem tudja hitelt érdemlően bizonyítani, hogy mindent megtett az iratmegőrzési kötelezettsége teljesítése érdekében. A NAV ugyanis akár becsléssel is megállapíthatja az adókötelezettséget, ha úgy ítéli meg, hogy az adókötelezettségek ellenőrzésére a bizonylatok nem alkalmasak. Vagyis akár az üresen megsemmisült számlatömbre is úgy tekint, mint ami telis-tele volt bevétellel.
Érdemes tehát különös hangsúlyt fektetni a bizonylatokon belül is a számlatömbök és nyugták őrzésére!
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, oszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!