Információk és érdekességek kezdő könyvelőknek

  • Katt ide az ajándék könyvekért!
  • További posztokat itt találsz!
Számviteli alapelvek alkalmazása a gyakorlatban I.

Számviteli alapelvek alkalmazása a gyakorlatban I.

glasses-272401_150.jpgA beszámoló elkészítésekor és a könyvvezetés során végig a számviteli törvény által meghatározottak szerint kell eljárni. Mivel azonban a számviteli törvény csak egy keret-törvény, szabályozása nem terjed, de nem is terjedhetne ki minden lehetséges esetre. Azokra az esetekre, melyeket külön nem nevesít a törvény illetve a konkrétan meghatározott esetek elbírálásához is segítséget nyújt a 14 számviteli alapelv, melyektől eltérni csak a törvényben szabályozott módon lehet. Az alapelvek sokszor ködösek, sokszor pedig annyira evidensek, hogy nem is értjük, miért kellett a témát alapelvben rögzíteni... Gondoljuk végig együtt, mégis mi mindene kell figyelni a mindennapokban, hogy ne sértsünk meg egy alapelvet sem!

Teljesség elve: a gazdálkodónak könyvelnie kell mindazon gazdasági eseményeket, amelyek a vagyonra vagy az eredményre hatással vannak. Nem szabad válogatni a bizonylatok és események között, hogy melyek „jók” vagy „rosszak” a vállalkozásnak. Ha az ügyvezetés egy üzleti döntést meghozott, akkor annak vállalni kell mind az adózási, mind a számviteli következményeit. Ezért is érdemes a tervezett ügyletek előtt és nem utólag egyeztetni a könyvelés és a vállalkozás vezetése között. Ugyanígy előre ajánlott megbeszélni, hogy a vállalkozás vállalja e például a reprezentációs költségek adóterheit, mert nem szabad eldobálni a reprezentációs költségekről szóló számlákat sem!


Valódiság elve: a könyvvitelben rögzített és a beszámolóban szereplő tételeknek a valóságban is megtalálhatóknak, bizonyíthatóknak, kívülállók által is megállapíthatóknak kell lenniük.  Értékelésük meg kell, hogy feleljen az e törvényben előírt értékelési elveknek és az azokhoz kapcsolódó értékelési eljárásoknak. Tehát a vállalkozásnak nem szabad olyan számlákat gyűjtenie, amelyek nem az ő tevékenységével kapcsolatban merültek fel. Egészen kicsi cégeknél ez felmerülhet például a „szomszéd vett új laptopot és cégnévre kért számlát” esetében,

Világosság elve: a könyvelésnek és a beszámolónak áttekinthetőnek és kívül állók számára is érthetőnek, értelmezhetőnek kell lennie.

Tartalom elsődlegessége a formával szemben elv: a beszámolóban és az azt alátámasztó könyvvezetés során a gazdasági eseményeket, ügyleteket a tényleges gazdasági tartalmuknak megfelelően - e törvény alapelveihez, vonatkozó előírásaihoz igazodóan - kell bemutatni, illetve annak megfelelően kell elszámolni. Ez inkább jogi kérdés, de arra kell odafigyelni, hogy egy szerződést ne az alapján ítéljünk meg, hogy milyen cím van a tetejére írva, hanem az alapján, a szerződés mit tartalmaz. Ez nem könnyű feladat, sok tapasztalat szükséges hozzá.

Következetesség elve:  a könyvelésben az állandóságot és az összehasonlíthatóságot biztosítani kell, az azonos tartalmú ügyelteket, minden előfordulásukkor azonosan kell megítélni és a könyvekben rögzíteni. Ennek egyik biztosítéka a számviteli politika. Ha valamely ügylet megítélésében, értékelésében változás következik be, változást a számviteli politikán is át kell vezetni és szükség esetén a beszámoló kiegészítő mellékletében is bemutatni.  Bár a beszámolóban az egyes költség nemeket összesítve mutatjuk be, de a főkönyvi kivonatban részletes bontásban tekinthetők meg az információk. Figyeljünk arra, hogy ha például egy adott számla több főkönyvi számon is rendben lenne, akkor is, minden egyes alkalommal, ugyanarra a főkönyvi számra könyveljük. Nekünk is megkönnyíti az ellenőrzést és a külső szemlélő is jobban eligazodik majd a rendszerünkben.

A holnapi posztban megnézzük a többi alapelvet is.

Ha tetszett lájkold!

Ha hasznosnak találtad, oszd meg!

Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!

Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!

Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!

Szólj hozzá! alapelvek számvitel teljesség elve valódiság elve világosság elve tartalom elsődlegessége a formával szemben elve következetesség elve Tovább
Számviteli alapelvek alkalmazása a gyakorlatban I. Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Mire jó a tagi kölcsön? És mire nem? Mire jó a tagi kölcsön? És mire nem?
  • Szabadságok, hosszú hétvégék Szabadságok, hosszú hétvégék
  • Könyvelési alapfogalmak T-Z Könyvelési alapfogalmak T-Z
  • Könyvelési alapfogalmak E-K Könyvelési alapfogalmak E-K
  • Béren kívűli juttatások rendszere Béren kívűli juttatások rendszere

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdokonyvelok.blog.hu/api/trackback/id/tr456566981

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Twitter Pinterest
Kulcs-Soft - Ügyviteli szoftverek

Friss topikok

  • Éhes_ló: Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.... (2014.08.20. 23:33) Szent István és az adóztatás
  • Huszár szilvia: @baltazar72: A holnapi posztban részletesen kitérek arra, hogy mikor és milyen várható következmé... (2014.07.24. 14:06) Kinek kötelező pénztárgépet használni?

Keresés

Címkék

18% (1) 27% (1) adatszolgáltatás (2) adó (2) adóazonosító (1) adócsalás (1) adóellenőrzés (1) adóelőleg (1) adómentesség (1) adószám (4) adószám felfüggesztése (1) adószám törlése (2) adózás (5) adózás rendje (4) adózás története (1) áfa (9) áfa törvény (8) ajándék könyvek (1) aktívák (3) alapelvek (2) alapfogalmak (1) alapkamat (1) államalapítás ünnepe (1) amortizáció (2) apeh (15) árfolyam (1) art (3) átutalás (1) bank (1) bejelentés (1) béren kívűli juttatás (4) beszámolási kötelezettség (1) beszámoló készítés (2) bevallás (1) bevételek (2) bizonylat megőrzés (1) btk (1) büntető törvénykönyv (1) cafetéria (3) cash-flow (1) cégalapítás (1) cégautó adó (3) cégbíróság (1) cégjegyzésk szám (1) cégkivonat (1) egyéni vállalkozó (1) eho (2) elhatárolás elve (1) ellenőrzési rendszerek (2) előleg (1) elszámolási előleg (1) eltiltott képviselő (1) értékcsökkenés (3) értékelés (1) értékhelyesbítés (1) felszámolás (1) fogalmak (1) fogalom magyarázat (1) gépjűrműadó (1) gondosság (1) helyi adó (3) I. Szent István (1) időbeli elhatárolás (5) ingóságok értékesítése (1) ipa (3) iparűzési adó (2) irat megőrzés (1) jogi személy (1) jogszabály (8) kamarai hozzájárulás (1) kamarai regisztráció (1) KATA (1) kényszertörlés (1) készpénz (1) készpénz forgalom (1) kezdokonyvelok.hu (1) kezesi felelősség (1) kft (1) kis- és középvállalkozás (1) kkv (1) kokain (1) költözés (1) költségek (2) költségvetési csalás (1) kontírozás (5) könyvelés (16) könyvvizsgálat (2) következetesség elve (1) köynvelés (1) ksh (2) lekérdezés (3) magyarorszag.hu (2) mák (1) meghatalmazás (1) mnb (2) mt (1) mulasztási bírság (1) munkanap áthelyezés (1) munka törvénykönyve (2) nav (18) nyugta (1) oep (1) önellenörzés (1) online cassa (3) onyf (1) összefoglaló (1) összemérés elve (1) passzívák (3) pénztár (1) pénztárgép (4) pótbefizetés (1) ptk (1) radar (1) reprezentáció (1) riaszt (1) saját tőke (1) selejtezés (1) szabadság (2) számla (7) számlázás (9) számlázási kisokos (1) számlázó program (2) számlázó rendszer (1) számvitel (17) személygépkocsi (1) SZÉP kártya (2) szja (2) TAJ (1) tárgyi eszközök (3) tartalom elsődlegessége a formával szemben elve (1) teljesség elve (1) tétel kijelölés (1) tőke rendezés (1) törvény (1) ügyfélkapu (1) ügyvezető (1) utalványok elszámolása (1) üzleti év (1) vállalkozás (6) valódiság elve (1) védőital (1) vezető tisztségviselő (1) világosság elve (1) záradék (1) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2014 október (7)
  • 2014 szeptember (19)
  • 2014 augusztus (24)
  • 2014 július (17)
  • Tovább...

Egyéb

Blogajánló

Munkahelyi románc diákmunka közben: élmény vagy rémálom? Miért különösen érzékeny téma a munkahelyi románc diákmunka esetén? A diákmunka világa amúgy is tele van új helyzetekkel, stresszel, versengéssel – és persze ismerkedési lehetőségekkel is. Mivel a legtöbb diák számára ez az első munkahelyi élmény, nem csoda, ha a szikrák gyorsan pattannak. Viszont… budapestdiakmunka.blog.hu
blog.hu

Top 5

  1. Éves, negyedéves, havi ÁFA bevallás...Mitől függ?
  2. De kik azok a jogi személyek?
  3. Béren kívűli juttatások könyvelése II.
  4. Béren kívüli juttatások könyvviteli elszámolása - utalványok
  5. Meddig kell megőrizni a számlákat?
Ezen az oldalon olyan információkat és érdekességeket találnak a kezdő és újrakezdő könyvelők, ami a munkájukat egyszerűbbé, tudásukat rendszerezettebbé teszi.
süti beállítások módosítása
Dashboard