Az adózás rendjéről szóló törvénynek (Art.) két előírása is vonatkozik a készpénzforgalom korlátozására.
- Az egyik úgy szól, hogy a gazdálkodó szervezetek (vállalkozások) által teljesített készpénzszolgáltatást kötelezően (a készpénzfizetés napjától számított 15 napon belül, a vevőnek) be kell jelenteni a NAV-hoz, amennyiben a kifizetett készpénz összege a kapcsolt vállalkozások között az 1 millió forintot, egyéb esetben a 2 millió forintot meghaladta. Ez a szabály mindenféle kifizetésre vonatkozik, nem csak a számla kiegyenlítésére, hanem pl. kölcsön adásra és visszafizetésre vagy kaució átadására is.
- Egy viszonylag új szabály 2013-tól, hogy a belföldi, pénzforgalmi bankszámla nyitására kötelezett vállalkozók egymás között, havonta, szerződésenként legfeljebb bruttó 1,5 millió forint értékben egyenlíthetik ki a számláikat készpénzben. (Pénzforgalmi bankszámla nyitására kötelezett minden vállalkozó, kivéve az alanyi áfa mentes egyéni vállalkozókat.) Amennyiben az értékhatár felett történik számlakiegyenlítés készpénzben, mindkét vállalkozás mulasztási bírsággal sújtható, melynek mértéke a 1,5 millió forintot meghaladó összeg 20%-a. A mulasztási bírságot mindkét vállalkozásnak meg kell fizetnie!
A szerződésenként kitétel azt jelenti, hogy egy megrendelésből, egy ügyletből kifolyólag nem lehet meghaladni az előírt határértéket havonta. Tehát ha van egy 6 millió forintos számlánk, azt hiába egyenlítjük ki 1 millió forintos részletekben, készpénzben, ha 1 hónapon belül történnek meg a kifizetések, már túlléptük a 1,5 milliós határt. De ha minden nap kimegyünk a nagybani piacra, és minden alkalommal veszünk egy tonna répát ugyanattól a vállalkozótól 2 millió forintért, már jók vagyunk, mert minden vásárlás külön ügyletnek minősül. (Kivéve, ha van egy írásos megrendelésünk, amely arról szól, hogy minden nap szeretnénk átvenni 1 tonna répát 1 hónapon keresztül!!)
Ez a korlátozás csak a számlák kiegyenítésére vonatkozik, tehát nem fenyeget a mulasztási bírság réme, ha mondjuk kölcsönt nyújtanak egymásnak. Nem kell figyelembe venni ezt a szabályt akkor sem, ha ez egyik vagy mindkét fél alanyi áfa mentes egyéni vállalkozó, magánszemély vagy külföldi
. - A harmadik szabályról a pénzmosási törvényben olvashatunk, e rendelkezés alapján a kereskedő nem fogadhat el 3,6 millió forintot elérő készpénfizetést, kivéve ha vállalja a pénzmosási törvényben előírt kötelezettségeket (pénzmosási szabályzat jóváhagyása, nyílvántartásbavétel stb.) Ez a szabály vonatkozik arra is, ha magánszemély fizetne be 3,6 millió forintot elérő összeget, például nagyértékű gépkocsit vásárolna készpénzért.
Ha egészen biztosak akarunk lenni benne, hogy nem sértünk meg semmilyen szabályt a készpénzforgalomra vonatkozóan, akkor arra kell törekednünk, hogy kapcsolt vállalkozások között ne fizessünk 1 millió, egyéb esetben 1,5 millió forint felett készpénzben.
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, oszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!