Információk és érdekességek kezdő könyvelőknek

  • Katt ide az ajándék könyvekért!
  • További posztokat itt találsz!
Számviteli alapelvek alkalmazása a gyakorlatban II.

Számviteli alapelvek alkalmazása a gyakorlatban II.

judge-300556_150.jpgFolytassuk hát a számviteli alapelvek értelmezését a folytonosság elvével.

 

Folytonosság elve: ez egy elég egyszerűen betartható alapelv, az üzleti év nyitóadatainak meg kell egyezniük az előző üzleti év megfelelő záróadataival. Az egymást követő években az eszközök és a források értékelése, az eredmény számbavétele csak a számviteli törvényben meghatározott, számviteli politikában bemutatott szabályok szerint változhat. Nem keverendő össze a

Vállalkozás folytatásának elvével: mely szerint a beszámoló elkészítésekor és a könyvvezetés során abból kell kiindulni, hogy a gazdálkodó a belátható jövőben is fenn tudja tartani működését, folytatni tudja tevékenységét, nem várható a működés beszüntetése vagy bármilyen okból történő jelentős csökkenése. Ha ez az alapelv sérül, például a vállalkozás már a mérlegkészítés időszakában tudja, hogy tevékenységét be kívánja fejezni, akkor erről a kiegészítő mellékletben tájékoztatnia kell az érdekelt feleket.

Összemérés elve: az eredmény kimutatás összeállításakor a tevékenység adott időszaki elismertet bevételeit és a bevételekhez tartozó költségeit (ráfordításait) kell számításba venni, függetlenül a pénzügyi teljesítéstől. A bevételeknek és a költségeknek ahhoz az időszakhoz kell kapcsolódniuk, amikor azok gazdaságilag felmerültek. Ide kapcsolódik az időbeli elhatárolás és az óvatosság elve is.

Óvatosság elve:  nem szabad eredményt kimutatni akkor, ha az árbevétel pénzügyi realizálása bizonytalan. Az eredmény meghatározása során az értékvesztés elszámolásával, a céltartalék képzésével kell figyelembe venni az előrelátható kockázatot és feltételezhető veszteséget akkor is, ha az az üzleti év mérlegfordulónapja és a mérlegkészítés időpontja között vált ismertté. Az értékcsökkenéseket, az értékvesztéseket és a céltartalékokat el kell számolni, függetlenül attól, hogy az üzleti év eredménye nyereség vagy veszteség. Vagyis: figyelemmel kell kísérni a vevőket, egyenlegközlő levéllel kell elismertetni a követeléseket, és amit nem igazolnak vissza, nem állítható be a beszámolóba.  Minden olyan költséget el kell számolni, amelyről tudomásunk van nem csak azokat, amik az eredmény szempontjából kényelmesek J

Az időbeli elhatárolás elve szerint az olyan gazdasági események hatásait, amelyek két vagy több üzleti évet is érintenek, az adott időszak bevételei és költségei között olyan arányban kell elszámolni, ahogyan az az alapul szolgáló időszak és az elszámolási időszak között megoszlik. Tehát, ha egy teljesítés 2 vagy több év között áthúzódik, akkor időarányosan meg kell osztani a kapcsolódó bevételt vagy költséget/ráfordítást.

Bruttó elszámolás elve: a bevételek és a költségek (ráfordítások), illetve a követelések és a kötelezettségek egymással szemben nem számolhatók el.  Például egy barter ügylet esetén, bizonylatot kell kibocsátani és könyvelni kell mindkét teljesített ügyletet, nem szabad azt megtenni, hogy  csak a különbözetről (ami mondjuk készpénzben teljesítendő) bocsátunk ki bizonylatot és azt könyveljük.

Egyedi értékelés elve: az eszközöket és a kötelezettségeket a könyvelés és a beszámoló készítés során egyedileg kell rögzíteni és értékelni.  A beszámoló elkészítése során az egyedi értékelés elve sajátosan érvényesülhet a tartalom elsődlegessége a formával szemben elv alkalmazása, a lényegesség elvének érvényesülése, a költség haszon összevetésének elvének prioritása illetve a csoportosan nyilvántartott eszközök esetében. Tehát nem kötelező alkalmazni az egyedi értékelés elvét, ha például  a  számviteli politikánkban meghatározzuk, hogy minden 30 ezer forint egyedi  érték alatti tárgyi eszköz értékcsökkenését egyösszegű leírással számoljuk el.

Lényegesség elve: lényegesnek minősül a beszámoló szempontjából minden olyan információ, amelynek elhagyása vagy téves bemutatása - az ésszerűség határain belül - befolyásolja a beszámoló adatait felhasználók döntéseit. Az ésszerűség határainak meghúzásában segít a

Költség-haszon összevetésének elve: mely kimondja, hogy a beszámolóban nyilvánosságra hozott információk hasznosíthatósága/hasznossága álljon arányban az információk előállításának költségeivel. Tehát ha pl. becslés alapján  is látható, hogy egy információ megléte nem befolyásolná a vállakozás eredményét számottevő mértékben.

Ha tetszett lájkold!

Ha hasznosnak találtad, oszd meg!

Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!

Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!

Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!

Szólj hozzá! Tovább
Számviteli alapelvek alkalmazása a gyakorlatban II. Tovább
Facebook Tumblr Tweet Pinterest Tetszik
0
Szólj hozzá!

Ajánlott bejegyzések:

  • Elkészült a kezdő könyvelők weboldala Elkészült a kezdő könyvelők weboldala
  • Adócsalás Adócsalás
  • Szabadság „átvitele” következő évre Szabadság „átvitele” következő évre
  • Tárgyi eszközök értékcsökkenése I. Tárgyi eszközök értékcsökkenése I.
  • Mit kell tudni a tárgyi eszközökről és a maradványértékről? Mit kell tudni a tárgyi eszközökről és a maradványértékről?

A bejegyzés trackback címe:

https://kezdokonyvelok.blog.hu/api/trackback/id/tr346567005

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
Facebook Twitter Pinterest

Friss topikok

  • Éhes_ló: Kiegxeznék ennyi közteherrel, kár, hogy a cserébe kapott szolgáltatások is ilyen szinten lennének.... (2014.08.20. 23:33) Szent István és az adóztatás
  • Huszár szilvia: @baltazar72: A holnapi posztban részletesen kitérek arra, hogy mikor és milyen várható következmé... (2014.07.24. 14:06) Kinek kötelező pénztárgépet használni?

Keresés

Címkék

18% (1) 27% (1) adatszolgáltatás (2) adó (2) adóazonosító (1) adócsalás (1) adóellenőrzés (1) adóelőleg (1) adómentesség (1) adószám (4) adószám felfüggesztése (1) adószám törlése (2) adózás (5) adózás rendje (4) adózás története (1) áfa (9) áfa törvény (8) ajándék könyvek (1) aktívák (3) alapelvek (2) alapfogalmak (1) alapkamat (1) államalapítás ünnepe (1) amortizáció (2) apeh (15) árfolyam (1) art (3) átutalás (1) bank (1) bejelentés (1) béren kívűli juttatás (4) beszámolási kötelezettség (1) beszámoló készítés (2) bevallás (1) bevételek (2) bizonylat megőrzés (1) btk (1) büntető törvénykönyv (1) cafetéria (3) cash-flow (1) cégalapítás (1) cégautó adó (3) cégbíróság (1) cégjegyzésk szám (1) cégkivonat (1) egyéni vállalkozó (1) eho (2) elhatárolás elve (1) ellenőrzési rendszerek (2) előleg (1) elszámolási előleg (1) eltiltott képviselő (1) értékcsökkenés (3) értékelés (1) értékhelyesbítés (1) felszámolás (1) fogalmak (1) fogalom magyarázat (1) gépjűrműadó (1) gondosság (1) helyi adó (3) I. Szent István (1) időbeli elhatárolás (5) ingóságok értékesítése (1) ipa (3) iparűzési adó (2) irat megőrzés (1) jogi személy (1) jogszabály (8) kamarai hozzájárulás (1) kamarai regisztráció (1) KATA (1) kényszertörlés (1) készpénz (1) készpénz forgalom (1) kezdokonyvelok.hu (1) kezesi felelősség (1) kft (1) kis- és középvállalkozás (1) kkv (1) kokain (1) költözés (1) költségek (2) költségvetési csalás (1) kontírozás (5) könyvelés (16) könyvvizsgálat (2) következetesség elve (1) köynvelés (1) ksh (2) lekérdezés (3) magyarorszag.hu (2) mák (1) meghatalmazás (1) mnb (2) mt (1) mulasztási bírság (1) munkanap áthelyezés (1) munka törvénykönyve (2) nav (18) nyugta (1) oep (1) önellenörzés (1) online cassa (3) onyf (1) összefoglaló (1) összemérés elve (1) passzívák (3) pénztár (1) pénztárgép (4) pótbefizetés (1) ptk (1) radar (1) reprezentáció (1) riaszt (1) saját tőke (1) selejtezés (1) szabadság (2) számla (7) számlázás (9) számlázási kisokos (1) számlázó program (2) számlázó rendszer (1) számvitel (17) személygépkocsi (1) SZÉP kártya (2) szja (2) TAJ (1) tárgyi eszközök (3) tartalom elsődlegessége a formával szemben elve (1) teljesség elve (1) tétel kijelölés (1) tőke rendezés (1) törvény (1) ügyfélkapu (1) ügyvezető (1) utalványok elszámolása (1) üzleti év (1) vállalkozás (6) valódiság elve (1) védőital (1) vezető tisztségviselő (1) világosság elve (1) záradék (1) Címkefelhő

Facebook oldaldoboz

Tovább a Facebook-ra

Archívum

  • 2014 október (7)
  • 2014 szeptember (19)
  • 2014 augusztus (24)
  • 2014 július (17)
  • Tovább...

Egyéb

Blogajánló

Munkahelyi románc diákmunka közben: élmény vagy rémálom? Miért különösen érzékeny téma a munkahelyi románc diákmunka esetén? A diákmunka világa amúgy is tele van új helyzetekkel, stresszel, versengéssel – és persze ismerkedési lehetőségekkel is. Mivel a legtöbb diák számára ez az első munkahelyi élmény, nem csoda, ha a szikrák gyorsan pattannak. Viszont… budapestdiakmunka.blog.hu
blog.hu

Top 5

  1. Éves, negyedéves, havi ÁFA bevallás...Mitől függ?
  2. De kik azok a jogi személyek?
  3. Béren kívűli juttatások könyvelése II.
  4. Béren kívüli juttatások könyvviteli elszámolása - utalványok
  5. Meddig kell megőrizni a számlákat?
Ezen az oldalon olyan információkat és érdekességeket találnak a kezdő és újrakezdő könyvelők, ami a munkájukat egyszerűbbé, tudásukat rendszerezettebbé teszi.
süti beállítások módosítása
Dashboard