A béren kívüli juttatások egyik legnépszerűbb formája a SZÉP (Széchenyi Pihenő) kártyán adott juttatás. Jelenleg 3 bank (OTP, MKB és K&H) bocsát ki SZÉP kártyát, melyen 3 kategóriában: a szállás, a vendéglátás és a szabadidő alszámlára utalható pénz, évente különböző mértékben.
A szálláshely alszámlára 225 ezer, a vendéglátás alszámlára 150 ezer, a szabadidő alszámlára 75 ezer forint, azaz összesen 450 ezer forint helyezhető. A munkáltató által átutalt összegeket a juttatás évét követő második év május 31-ig kell a munkavállalóknak felhasználni, ha a felhasználás nem történik meg időben, akkor a kártyát kibocsátó intézményeknek a munkavállalók által fel nem használt összegeket kötelesek a munkáltatóknak visszafizetni.
Miután a SZÉP kártyát 2012-ben vezették be, idén május 31. után történhettek meg az első visszautalások, sok fejfájást okozva nem csak a munkavállalóknak, akik számlájáról akár több ezer forint „tűnt el” hirtelen, de a munkáltatóknak is, akiknek kezdeniük kell valamit a visszautalt összegekkel.
A szakmában felmerült a kérdés, mi a teendő az egyszer már leadózott, munkavállalóknak kifizetette pénzzel? Voltak, akik arra keresték a választ, hogy a korábban már megfizetett adók önellenőrzéssel visszaigényelhetőek-e ha a juttatást a munkavállalók nem használták fel?
Erre a kérdésre NEM a válasz, több okból is:
- egyrészt a SZÉP kártya juttatás összege után a munkáltatók attól függetlenül fizetik meg a juttatás hónapjára vonatkozóan az SZJA-t és EHO-t, hogy az a munkavállaló által felhasználásra fog e kerülni vagy sem.
- másrészt a SZÉP kártya kibocsátó intézmények a lejárt juttatások ellenértékét összességében fizetik vissza a munkáltatóknak nem nyújtva információt a munkavállalónkénti maradvány összegekről semmilyen formában.
- harmadrészt, ahogy a munkavállalókról nem adhat információt a SZÉP kártya kibocsátója, ugyanúgy azokról az időszakokról sem, amely időszakok vonatkozásában a visszautalás megtörtént.
A visszatérített összegeket a munkáltatóknak egyéb bevételként kell elszámolni, s ezzel az összeggel nem csökkenthetik sem a visszatérítés időszakának adóalapját, sem az eredeti juttatás időszakára vonatkozó járulékbevallásra nem lehet önellenőrzést benyújtani.
Ha tetszett lájkold!
Ha hasznosnak találtad, oszd meg!
Kövess a facebookon, a pinteresten és a twitteren!
Ha kiváncsi vagy további posztjaimra is, KATTINTS IDE!
Ha szeretnéd megkapni ajándék tanulmányaimat a számlakiállításról és a magánszemélyek ingó értékesítésének adózásáról, akkor KATTINTS IDE!